Španělsko

Španělsko díky největšímu vinařskému území v Evropě, které činí přes 1.17 milionu hektarů, patří mezi vinařské velmoci. V budoucnu má možnost svou kvalitou vína předčit i takové státy jako jsou Francie a Itálie. Pokud bychom Španělsko porovnali ve světovém měřítku, v produkci by obsadilo třetí místo.

Nacházíte se: úvodní strana > zahraniční vína > Španělsko

Mont Marcal - Penedés

Vinařství Mont Marçal je situováno v srdci vinařské oblasti Penedés v obci Castellví de la Marca, asi 50 km jihozápadně od Barcelony. Bylo založeno v roce 1975 a vlastní jej rodina Sancho.

Šumivá vína (ve Španělsku zvaná Cava) představují 70% výroby tohoto vinařství. Název "Cava" se používá od roku 1970, kdy katalánští vinaři chtěli rozlišit svůj výrobek od francouzského šampaňského. Vyrábí se však stejnou tradiční metodou.

www.vinokterechutna.cz/mont-marcal


Monteabellón

Toto rodinné vinařství bylo založeno v roce 2000 a vlastní 70 hektarů vinic umístěných kolem městečka Nava de Roa. Stejně jako my si v rodině předávali po desetiletí cenné zkušenosti, díky kterým produkují vynikající vína z prestižních vinařských regionů Rioja (vína Athus Joven, Athus Crianza) a Rueda (vína Monteabellon).

Rioja je nejproslulejší vinařskou oblastí Španělska okolo řeky Rioja (řeka "Oja") a kvalita vín z tohoto regionu se stále drží na nejvyšší úrovni. Vysoká minerálnost ve víně je důkazem místní půdy s vysokým obsahem křídy, vápence a železa. Klima je zde velmi různorodé a větrné výkyvy zmírní dlouhé pohoří Sierra de Cantabria. Rioja se rozděluje na další tři podoblasti a je symbolem španělské klasiky v červené produkci.

V oblasti Ribera del Duero vznikají koncentrovaná červená vína pozoruhodné barvy, ovocného aroma a vysoké chuťové intenzity. Jedná se o další oblast dávající harmonická a opulentní vína. Teplé dny (35°C) a studené noci (12°C) dávají vínům vysokou extraktivnost a finesu. Vysoko umístěné vinohrady s písčitou půdou, jílem a vápencem předávají hroznům specifické znaky místního Terroir. Nízké vedení révy předznamenává méně úrodnou půdu, což přirozeně redukuje výnosnost.

www.vinokterechutna.cz/monteabella-n