Koňské "koblihy"- zatracované i velebené
Víte, že koňské koblihy jsou jedním z nejlepších hnojiv?
Viniční trať Vinohrádky
Koně jsou nádherná, vznešená a ušlechtilá zvířata
Dobrý chov je chloubou každého statku. Každý chovatel koní pak dobře ví, že takové velké zvíře toho hodně sní. Tajemstvím není ani to, že co jde dovnitř, musí nakonec zase ven. Když před majiteli koní či ošetřovateli přijde řeč na tu libou věc, tak většině se vybaví mozoly na rukách, bolavá záda, zpocená čela nebo zmrzlé ruce i nohy. Tato činnost je totiž naprosto nekonečná, bez ohledu na den v týdnu či počasí. Ale stejně tak většinou je obrovský průšvih, když najednou "koblihy" nejsou. Protože to značí zdravotní problém a jelikož koně mají velmi citlivé zažívání, kolikrát i zdánlivá banalita se může proměnit v drama.
Winery Ranch
Průměrný kůň vážící 500 kg by měl za den sníst 2 % své tělesné hmotnosti
To je 10 kg krmení denně, jako záchovnou dávku.Pokud pracuje nebo pokud klisna kojí hříbě, tak ještě více, většinou se množství krmení pohybuje mezi 15-20 kg denně. To zahrnuje jak seno a trávu, tak "jadrné" krmivo - různé müsli, granule, oves, atd. Koně jsou uzpůsobeni k tomu, aby krmení přijímali neustále, prodlevy mezi krmením senem či trávou by měly být minimální nebo žádné. Jadrné krmení většinou dostávají 2-3x denně, je to spíše taková forma odměny, dotace energie pro práci. A vzhledem k množství co přijmou, hodně toho i vyloučí. Opět pokud se bavíme o průměrném koni, podle propočtu vyprodukuje 36 kg hnoje denně. Což je neuvěřitelných 13 tun hnoje ročně. Na jednoho koně. Představte si, že toto vše vám projde rukama.
Koňský hnůj průměrně obsahuje 25 % sušiny
Z toho 20 % organických látek, 0,65 % dusíku, 0,13 % fosforu, 0,52 % draslíku, 0,21 % vápníku a 0,11 % hořčíku. Dále hnůj obsahuje všechny ostatní makro i mikroprvky jako síru, železo, bór, mangan, měď, zinek, molybden aj.
Chlévský hnůj má pro půdní úrodnost tento význam:
- obohacuje půdu o snadno rozložitelné uhlíkaté a dusíkaté látky, které jsou zdrojem energie, CO2 a přijatelných forem dusíku i ostatních živin.
- obsahuje v sušině asi 1 – 2 % mikroorganismů, které příznivě ovlivňují biologickou půdní činnost.
- prostřednictvím organických látek zlepšuje fyzikální a fyzikálně chemické vlastnosti půdy.
Například abychom správně pohnojili půdu pro novou výsadbu vinohradu o rozloze 3,7 ha v trati Vinohrádky v Blatničce, potřebujeme minimálně 370 tun koňského hnoje.
Karolína Súkupová trenérka koní dodává:
Jako zajímavost na závěr bych uvedla, že k letošnímu roku je v České republice 95 000 koní, oproti roku 2002, kdy bylo koní cca 38 000, je to téměř neuvěřitelný nárůst. Koně tak plní nejen jakousi spojnici mezi touto hektickou dobou a návratem k přírodě, ale můžeme s čistým svědomím říci, že přírodě toho hodně i vrátí.
Winery Ranch