Co je Svatomartinské víno?
Každý milovník vína se těší, až přijede Martin na bílém koni. Protože právě v tomto období se do popředí dostávají takzvaná Svatomartinská vína, jež jsou specifická svou svěžestí, příjemností, lehkostí a často také ovocným charakterem. Věděli jste, že se tato, dnes už tradice, začala budovat už za císaře Josefa II.?
Svátek svatého Martina má pro vinaře zvláštní význam
Už tehdy se polovina listopadu nesla ve znamení konce vegetačního roku, což mělo, a dodnes má, pro vinaře velký význam. Znamená to, že víno je v tomto období opravdu jiskrné, čili že je možné snadno posoudit jeho kvalitu. Vlastnosti svatomartinského vína prozrazují, jaká bude kvalita nápoje v daném roce.
Je zajímavé, že tento druh vína se vyrábí pouze z několika odrůd hroznů. Jsou to především ty, které časně dozrávají. Svatomartinská vína tak můžeme označit za taková, která jsou vůbec prvními z daného ročníku a která mají na dozrání jenom pár měsíců. I proto je v nich cítit ona zmiňovaná svěžest, která je podtržena lehkou barvou a silnou ovocnou vůní.
Víno a husa jako součásti oslav a hodování
Svatomartinská tradice začala nabývat na své jedinečnosti už za dob císaře Josefa II., kdy se ukončovaly celoroční práce, což byl důvod k oslavě a hodování. A kdy jindy ochutnávat úrodu, když ne v okamžiku, kdy jídla bylo na stole víc než dost. Zejména tedy husa se stala synonymem těchto slavností, jež se dodržují dodnes.
Kde se vzala pečená husa?
Nabízí se ale otázka, kde se vzala pečená husa na svatomartinském stole? I když kolem zrodu tradice koluje mnoho bájí a pověstí, pravdou je, že právě v tomto období mělo domácí zvířectvo nejlepší míry k tomu, aby se stalo hlavním chodem během slavnostního hodování. Někdo vám ale může namlouvat, že husy zkrátka doplatily na své kdákání, kterým rušily svatého Martina při kázání. I když - i toto tvrzení má něco do sebe.